4 راهکار اساسی برای گسترش کسب و کار

 

همه کارآفرینان چالش‌های زیادی در حوزه یافتن مشتریان جدید دارند. در کنار نگهداری مشتریان فعلی خود، پیشرفت فناوری خدماتی و رسیدن به سطح انتظارات مشتریان، این چالش نیز بسیار بزرگ جلوه می‌کند. یکی از شکایت‌های اصلی کارآفرینان، نداشتن زمان کافی برای انجام همه کارهای یادشده است.

 اگر محدوده زمانی برای پیشرفت کارها کافی نباشد، از رشد سریع تجارت آن‌ها جلوگیری می‌شود. اما مهم‌ترین این چالش‌ها و راهکارهای لازم برای حل آن‌ها چیست؟ در این مقاله به بررسی چهار چالش اساسی که نیاز به توجه خاصی دارد، خواهیم پرداخت. این چالش‌ها شامل یافتن راه‌های جدید برای گسترش کسب‌وکار، وارد شدن به بازی تلفن‌های همراه، ایجاد تجربیات کاربری منحصربه‌فرد و بهبود سطح نوآوری شرکاست.

 

مورد اول: چندکاناله شدن یا یافتن راه‌های جدید برای گسترش کسب‌وکار

در ابتدا باید بگوییم که چندکاناله شدن چیست؟ به‌طور ساده، شرکت شما می‌تواند از چندین مرکز فروش اینترنتی برای ارائه محصولاتتان استفاده کند و در کنار آن، شما می‌توانید فروش اینترنتی مختص به خود را نیز مانند فروشگاه فیزیکی خود داشته باشید.

 شرکت خصوصی Playn یکی از نمونه‌هایی است که هر سه این محورها را دارد و از آن‌ها کسب درآمد می‌کند. فرایند چندکاناله شدن، نیازمند رعایت اصول و قواعدی است که شامل تحقیق در حوزه یافتن نرم‌افزاری برای مدیریت و کنترل فروش از طریق تمامی این روش‌ها، مرتبط بودن تمامی کانال‌ها با یکدیگر و همچنین کمک گرفتن از شرکت‌هایی که قابلیت ارائه خدمات فروش آنلاین را برای فروشگاه فیزیکی شما ایجاد می‌کنند، می‌شود.مورد دوم: تجارت موبایلی یا m-Commerce

آینده ما ازآنچه امروز در آن قرار داریم، بیشتر به تلفن‌های همراه وابسته خواهد شد. فروش موبایل در سال 2015 با 77 میلیون دلار، 32 درصد رشد نسبت به سال 2014 و 22 درصد از کل تجارت الکترونیک را تجربه کرده است. این در حالی است که رایانه‌های رومیزی و تبلت‌ها، سهم بیشتری از بازار را نسبت به گوشی‌های همراه دارند، ولی این گوشی‌های همراه هوشمند هستند که از هر دو دیدگاه کاربرد و رشد فناوری در حال پیشرفت هستند. این ویژگی تا جایی پیش رفته است که نام m-Commerce یا تجارت موبایلی بر سر زبان‌ها افتاده و در آن از گوشی‌های هوشمند به‌عنوان ابزاری برای تجارت مشتریان نام برده می‌شود. گوشی‌های موبایل می‌توانند برای جستجوی محصولات، چک کردن قیمت‌ها، تهیه تصویر از یک کالا و یا جستجو برای یافتن کوپن‌های تخفیف به کار گرفته شوند. طبق گزارش eMarketer، تا سال 2015 تنها 33 درصد از وب‌سایت‌ها، ساختاری برای نمایش در موبایل در نظر گرفته بودند که این پارامتر به‌شدت روبه‌پیشرفت گذاشته است. برای اینکه ببینید فروشگاه اینترنتی شما در پلتفرم‌های مختلف چگونه نمایش داده می‌شود، می‌توانید از ابزار Google Mobile-Friendly Test استفاده کنید که ساختار واکنش‌گرای وب‌سایتتان را کنترل می‌کند.مورد سوم: فراهم کردن تجربه کاربری عالی برای مشتری

طبق گزارش Gartner، 89 درصد از شرکت‌ها، سعی در رقابت بر اساس تجربه کاربری مناسب وب‌سایت‌های خود تا پایان سال 2016 داشتند.

اگرچه شرکت‌هایی که توسط گارتنر بررسی شدند، شرکت‌های دانش‌بنیان بودند، ولی این نتیجه گرفته شد که طراحی یک واسط کاربری جذاب و لذت‌بخش، قابلیت اجرا بر روی شرکت‌ها یا استارت‌آپ‌های کوچک‌تر را نیز دارد. بنابراین شرکت‌ها باید حداقل وب‌سایت‌های مدرن و به‌روز داشته باشند، به دنبال راهکارهایی برای بهبود واسط کاربری خود باشند و از سوی دیگر، برای مشتریان خود خدمات و اطلاعات تماس مناسب ارائه کنند.

 کسب‌وکارهای کوچک نیز باید به دنبال راهکاری برای ارتباط برقرار کردن مناسب با مشتریان باشند تا تجربه کاربری بهتری را برای آن‌ها رقم بزنند. بنابراین شما باید تمامی راه‌هایی که مشتری می‌تواند به شما دسترسی داشته باشد را بهبود ببخشید و راهکارهای جدیدی برای تعامل با آن‌ها ایجاد کنید. مثلاً در شرکت فروش محصولات باکیفیت Oaklandish، نوآوری در صدر اهمیت ارائه خدمات قرار دارد و آن‌ها انرژی زیادی را صرف توصیف دقیق محصولات خود به شکلی منحصربه‌فرد نموده‌اند.

 این کار باعث تعامل سازنده و پاسخ عاطفی مناسب بین فروشنده و مشتری خواهد شد. امکان استفاده از کارت‌های اعتباری و پرداخت آنی برای انجام تراکنش‌های مالی، فرایندی است که اگرچه بسیار فراگیر شده، ولی هنوز 76 درصد کسب‌وکارها از آن استفاده نمی‌کنند.

 بنابراین وجود هماهنگی بین بخش‌های مختلف، تحقیق و سرمایه‌گذاری روی توصیف دقیق کالاها همراه با تصاویر باکیفیت و ساختار سئوی مناسب، ایجاد امکان تصمیم‌گیری و خرید آسان، ایجاد بخشی برای دریافت بازخورد از مشتری در تمامی زمینه‌ها و نمایش سیاست بازگردانی وجه در صورت عدم رضایت در تمامی صفحات (نه‌فقط در صفحه نهایی انجام تراکنش)، نیاز به توجه جدی دارد. شما همچنین باید در جعبه‌هایی که کالاهای خود را در آن قرار می‌دهید، مواردی مانند بروشور و تبلیغات برای فروشگاه خود و خدمات جذابتان، مانند کوپن‌های تخفیف، قیمت مناسب، برگه‌های دریافت بازخورد مشتری و برچسب بازگشت محصول و وجه را در نظر بگیرید.مورد چهارم: در نظر گرفتن شرکای تجاری برای موفقیت بیشتر

حتی در کسب‌وکارهای بسیار خلاقانه، صاحب ایده می‌تواند نهایتا 10 درصد از وقت خود را به نوآوری در ارائه محصولات یا خدمات خود اختصاص دهد و باقی زمان خود را برای پیشبرد کسب‌وکار خرج نماید. بنابراین لازم است تا با بررسی دقیق ابزارهای خودکارسازی و فناوری‌های نوین مانند دیجیتال و رایانش ابری، کارآفرینان بیشتری سود را از خدمات خود ببرند.

 البته باید بودجه لازم برای ایجاد بستر فناوری جدید را با توجه به هزینه‌های جاری و ثابت خود در نظر بگیرید. برای نمونه، بیشتر سرویس‌های ابری (Cloud) شامل خدمات تجاری، عملیاتی یا نرم‌افزارهای بازاریابی می‌شوند که نمونه‌هایی از آن‌ها در Brightpearl، Taxjar، Springbot، Zendesk یا Yotpo وجود دارد. همچنین Magento سرویس جالبی برای تصمیم‌گیری مناسب جهت مدیریت طراحی، توسعه و میزبانی خدماتتان دارد که می‌تواند شریک تجاری خوبی برای شما باشد.

در پایان، امیدواریم که راهبردهای ارائه‌شده در این مقاله، بتواند راهگشای مناسبی برای رسیدن به اهداف شما به‌عنوان یک کسب‌وکار خلاق باشد.

ارسال پیام

ما با در ارتباط باشید

مشاوران ما 7 روز هفته از 8 صبح الی 5 عصر پاسخگوی شما هستند