برنامه‌ریزی برای بودجه‌ دیجیتال مارکتینگ

بودجه دیجیتال مارکتینگ کسب و کار شما چقدر باید باشد؟ چگونه باید برای این بودجه برنامه‌ریزی داشته باشید؟ در این مطلب به طور خاص به بودجه دیجیتال مارکتینگ خواهیم پرداخت.

بازاریابی، دیجیتال مارکتینگ و بودجه بازاریابی

بازاریابی و تبلیغات تقریبا قدمتی به اندازه‌ کاپیتالیسم دارد. از همان ابتدا، افراد زیادی برای معرفی محصولات و خدمات خود به عموم مردم وتبلیغ آن‌ها در میدان‌های بازارها با صدای بلند فریاد می‌زدند و یا پوسترهایی روی دیوارها نصب می‌کردند.

امروزه با اینترنت و دستگاه‌های متصل به آن در دست مشتریان، صاحبان همه کالاها و خدمات دنیای فیزیکی با اتصال به دنیای مجازی آماده رساندن اطلاعات به مشتریان در هر زمان و مکان هستند.

بنابراین، بدیهی است که کسب و کارهای مدرن قرن بیست و یکم بخش قابل‌توجهی از بودجه بازاریابی خود را به دیجیتال مارکتینگ  اختصاص خواهد داد. مهم‌تر از هر چیز، این است که هر جایی که مشتریانتان هستند، شما نیز باید حضور داشته باشید. فراموش نکنید که اگر فضای آنلاین را نادیده بگیرید، به این معنی است که خودتان را از مخاطبان و مشتریان بالقوه سراسر جهان محروم کرده‌اید.

بر اساس "20/20 ویژن" (20/20 Vision) که دربردارنده گزارشاتی از نظرات رهبران بازاریابی درمورد آینده دیجیتال است، 95 درصد از سازمان‌های موفق بودجه دیجیتال مارکتینگ خود را در سال‌های اخیر افزایش داده‌اند. همچنین، براساس گزارش همین منبع، از هر 10 بازاریاب، 9 نفر آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند که تا سال 2020 بودجه بازاریابی برای توسعه کسب و ‌کارها از طریق بازاریابی اینترنتی همچنان در حال رشد خواهد بود. 

میزان بودجه دیجیتال مارکتینگ یک کسب و کار چقدر باید باشد؟

برای اختصاص بودجه بازاریابی و مطمئن شدن از موثر بودن آن بر منابع‌ و طرح دیجیتال مارکتینگ‌ خود باید به بررسی تلاش‌های دیجیتال مارکتینگتان بپردازید.

 

تنظیم اهداف

تنظیم هدف و یا اهداف مشخص و قابل لمس، یکی از مهم‌ترین مراحل ابتدایی در تعیین بودجه دیجیتال مارکتینگ است. چنین دیدگاهی که "تمام تلاش‌‌مان را می‌کنیم و بعد هر چه بادا باد" می‌تواند زمان و پول شما را در بلندمدت هدر دهد و به نتیج دلخواه خود نرسید.

بنابراین، تعیین دقیق هدف و پیش‌بینی سطحی که می‌خواهید به آن برسید، مهم است. باید با انتخاب دقیق اهدافتان، نتایج‌ را از قبل پیش‌بینی کنید. باید بدانید در هر مورد به دنبال چه نتایج موفقیت‌آمیزی هستید. آیا به دنبال افزایش آگاهی از برند و معرفی هر چه بهتر و مؤثرتر برند خود هستید؟ یا می‌خواهید مشتریان وفادار برندتان را افزایش دهید؟ آیا شما صرفاً علاقه‌مند به افزایش درآمد یا افزایش مشتریان هستید؟

سوالاتی که مطرح شد، می‌توانند به عنوان اهدافی متفاوت با رویکردهای متفاوت برای طرح دیجیتال مارکتینگ شما باشند. بنابراین، انتخاب هر کدام از آن‌ها تاثیر زیادی بر روی طرح دیجیتال مارکتینگ شما و برنامه‌ریزی برای بودجه بازاریابی دارد.

 

 آنالیز سوابق و تجربیات گذشته  

قدم دیگری که باید در راه موفق شدن طرح دیجیتال مارکتینگ خود بردارید، بررسی متد و تکنیک‌هایی است که پیش از این با تست و آزمایش متوجه شده‌اید کدام موارد برای کارتان مفید و کارامد هستند و کدام موارد این‌گونه نیستند. می‌توانید از تکنیک‌هایی بازاریابی اینترنتی به کار گرفته شده توسط رقبا و همکارانتان نیز استفاده کنید.

اگر پیش از این تجربه دیجیتال مارکتینگی داشته‌اید، به‌طور دقیق نتایج و درس‌هایی که از آن تجربه به دست آورده‌اید را آنالیز کنید. نقاط قوت و نقاط ضعف شما در این تجربه چه چیزهایی بوده است؟ چگونه می‌توانید این نقاط ضعف و شکست‌ها را تبدیل به نقاط قوت و موفقیت کنید؟ کدام تکنیک‌ها باعث موفقیت و کدام روش‌‌ها منجر به شکست شما شده‌اند؟ چه دلایلی باعث شد که آن تکنیک‌ها برای شما کارایی نداشته باشد، در حالی که برای کسب و کارهای دیگر مفید بوده است؟ یافتن پاسخ دقیق این سوالات به منزله یافتن قطعات حیاتی پازل دیجیتال مارکتینگی است و به پیشرفت شما در این کار کمک می‌کند.


 


 

اختصاص بودجه بازاریابی بر اساس سطح موفقیت هر تکنیک

پس از تعیین هدف و مشخص کردن تکنیک‌های استفاده شده در گذشته، می‌توانید بر اساس الویت‌ها و سطح موفقیت کسب شده از هر تکنیک، بودجه دیجیتال مارکتینگ خود را تقسیم‌بندی کنید. کلمه کلیدی ما در این‌جا "موفقیت" است، نه هزینه. به دلیل این که برای ایجاد یک حساب کاربری و اشتراک پست در شبکه‌های اجتماعی نیازی به هیچ پول و هزینه‌ای نیست، شروع بازاریابی در این شبکه‌ها نیز در ابتدای کار هیچ هزینه‌ای برای شما نخواهد داشت.

اما اگر آنالیز روند دیجیتال مارکتینگ خودتان یا دیگران در گذشته نشان‌دهنده این واقعیت است که افزایش آگاهی از برند با استفاده از شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام بهتر و سریع‌تر جواب می‌دهد، باید برای بازاریابی حرفه‌ای در این شبکه‌ها بودجه‌ای اختصاص دهید. اگر پیش از این بازاریابی، تبلیغات و فروش در شبکه‌ اجتماعی‌تان با یک تیم چند نفره بازدهی خوبی داشته است، تصور کنید که اگر این تبلیغات و فروش با یک مدیر حرفه‌ای و با تجربه در حوزه شبکه‌های اجتماعی یا با استفاده از ابزار و نرم‌افزارهای مربوط به شبکه‌های اجتماعی انجام شود، چقدر موثرتر خواهد بود!

 

دیجیتال مارکتینگ

برای مثال، اگر با توجه به دموگرافیک شاهد این مسئله هستید که بیشتر مخاطبان و مشتریان شما در حال فاصله گرفتن از فیس بوک هستند و در حال حاضر بیشتر به سمت اینستاگرام می‌روند و دیگر تبلیغات فیس بوکی شما راضی‌کننده به نظر نمی‌رسد، می‌توانید فیس بوک را دیگر در الویت قرار ندهید و بر اساس ترند گام بردارید. به جای هزینه کردن بودجه و پولتان در راه تکنیک‌هایی که با توجه به اطلاعات موجود برایتان کارساز نیست، سعی کنید تغییر رویه دهید و تکنیک کاری خود را به مواردی که نتایج بهتری عایدتان خواهند کرد، تغییر دهید.

 

آینده‌نگر باشید

آینده‌نگر بودن درست به اندازه آنالیز و ابقاء تکنیک‌های مفید گذشته، مهم است. اگر خودتان نمی‌توانید یا نمی‌خواهید در مورد ترندهای آینده تحقیق کنید، با کمک یک تیم متخصص‌ می‌توانید از ترندهای آینده آگاه شوید. هرچند که توجه به ترندهای فعلی دیجیتال مارکتینگ مهم است، اما اگر تجزیه و تحلیل کسب و کارتان فرصت‌ها و راه‌های جدیدی را پیش رویتان نشان می‌دهد، گوش به زنگ و هوشیار باشید. ورود زودهنگام به یک راه جدید و داشتن "مزیت پیشرو بودن" می‌تواند سود کسب و کار شما را افزایش دهد. برای مثال، آگاه بودن از این مسئله که "اینستاگرام در حال حاضر برای جمعیت جوان از فیس بوک جذاب‌تر است"، کافی نیست. اگر تیم شما از ظهور خدمات و پلت‌فرم‌های اجتماعی جدید نظیر پلت‌فرم استریم ویدئو توییچ آگاه است، نباید آن را نادیده بگیرید و از این فرصت‌های آینده استفاده کنید. 

نیازهای خود را آنالیز و دسته‌بندی کنید

پس از این که اهداف شما به‌طور دقیق و مشخص شناسایی شدند و نوع دیجیتال مارکتینگی برای رسیدن به آن اهداف را انتخاب کردید، وقت آن است که منابع و ابزار کمک‌کننده را نیز شناسایی کنید و بودجه مورد نیاز را به آن‌ها اختصاص دهید.

به یقین باید گفت که دیجیتال مارکتینگ ترکیبی از 2 منبع متمایز است:

  • ابزار و نرم‌افزارها
  • نیروی انسانی

باید بر اساس بودجه‌ای که برای دیجیتال مارکتینگ اختصاص داده‌اید، تصمیم‌گیری کنید. ‌برای مثال، اگر می‌خواهید از شبکه‌های اجتماعی توئیتر، فیس بوک و اینستاگرام برای بازاریابی کسب و کار‌تان استفاده کنید، میخواهید هر کدام یک کارمند اختصاصی داشته باشد؟ یا برای مدیریت کلیه شبکه‌‌ها یک نفر را استخدام کنید؟ این انتخاب به بودجه‌تان وابسته است.

اگر یک نفر را استخدام کنید، آن شخص روزانه باید چند ساعت برای ارتقای شبکه‌های اجتماعی کسب و کارتان وقت بگذارد؟

شما می‌توانید از ابزاری همچون بافر (Buffer) برای بازدهی هر چه بیشتر تیم بازاریابی خود‌تان استفاده کنید. به جای منتظر ماندن برای انتشار پست‌های ایجاد شده در زمان مورد نظر، با تنظیم زمان‌بندی دلخواهتان در اپلیکیشن بافر، پست‌ها به صورت اتوماتیک در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته خواهند شد.

برای به دست آوردن اطلاعات بهتر و دقیق‌تر از نتایج تلاش‌هایتان در طول روند کار و همچنین آگاهی از اثرات مثبت تکنیک‌های که برای کارتان استفاده کرده‌اید، می‌توانید از ابزارهای تجزیه و تحلیل قوی‌تری استفاده کنید. به همین منظور، نرم‌افزار دیجیتال مارکتینگ تحت وب Moz را هم به لیست‌تان اضافه کنید. این ابزار یکی از مهم‌ترین‌های صنعت در زمینه بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) است. 

برنامه‌ریزی برای تولید محتوا

تولید محتوا یک بخش حیاتی در کار دیجیتال مارکتینگ است. با این حال، نوع محتوای تولید شده با توجه به نوع کسب و کار شما، نیازها، منابع و اهداف آن متفاوت است. برای مثال، پست‌ها و مطالب وبلاگ و سایتتان هنوز هم می‌تواند بخش مهمی از بازاریابی اینترنتی شما باشد. این نکته به ویژه در خصوص صنایع مبتنی بر فروش خدمات صادق است. در این نوع کسب و کارها، مشتریان به اطلاعات دقیق‌تری برای تصمیم‌گیری نیاز دارند. در این مورد، برای بازاریابی محتوایی و بازدهی بیشتر محتوا باید از نویسندگان متخصص وتأثیر‌گذار بهره برد.

 از سوی دیگر، کسب و کارهای مبتنی بر فروش محصول اگر از محتوای ویدیویی استفاده کنند، بهره‌وری بیشتری خواهند داشت. البته، خود محتوا (اعم از محتوای متنی، تصویری، ویدیویی) اهمیت حیاتی در دیجیتال مارکتینگ دارد. با این حال، تولید محتوای ویدیویی می‌تواند یک مهارت کاملاً متفاوتی باشد. بنابراین، شما برای بازاریابی با محتوای ویدیویی باید چند عامل را در برنامه‌ریزی بودجه بازاریابی خود‌تان لحاظ کنید. مواردی نظیر تجهیزات ضبط، ابزار تدوین و ویرایش، هزینه ارائه‌دهندگان محصول و نویسندگان و ... برخی از این عوامل موثر در برنامه‌ریزی بودجه هستند.

 

پلت‌فرم‌های خود را انتخاب کنید

ابتدا باید با توجه به بازار هدف و نوع کسب و کارتان، پلت‌فرم بازاریابی خود را مشخص کنید. اگر یک کسب و کار بنگاه به بنگاه (B2B) هستید، محتوای سایتتان باید در درجه اول به‌طور اختصاصی برای تصمیم‌گیرندگان سازمان‌ها (نظیر مدیران ارشد شرکت‌ها) بهینه‌سازی شده باشد تا بر روی پلت‌فرم‌هایی مثل دسکتاپ در لپ‌تاپ و رایانه‌های ادارات بتواند مورد استفاده قرار گیرد.

از سوی دیگر، اگر کسب و کار شما بیشتر مبتنی بر مشتریان غیرسازمانی، شخصی و خرده‌فروشی استوار است، آن‌ها به دلیل مشغله‌های کاری که دارند، به احتمال زیاد بیشتر خریدهای خود را از طریق پلت‌فرم‌های قابل حمل نظیر موبایل و تبلت انجام خواهند داد.

استفاده از ویدیو و عکس در شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغ و ارسال رایگان محصولات می‌تواند در برنامه‌ریزی بودجه شما تغییر ایجاد کند.

 

نظارت بر نتایج

کمپین دیجیتال مارکتینگ

 

شما برای گزارش‌گیری از میزان اثربخشی تکنیک‌های مارکتینگ (مثبت – منفی – خنثی) و همچنین بازگشت سرمایه به یک شرکت تحقیقاتی نیاز دارید. یکی از بهترین جنبه‌های دیجیتال مارکتینگ این است که با استفاده از نرم‌افزارهای تحلیل شبکه‌های اجتماعی، همه نتایجی که در جستجوی آن هستید را به دست خواهید آورد. با این ابزارها می‌توانید بر روی میزان اثربخشی کارهایتان نظارت داشته باشید. با بهره‌گیری از این نرم‌افزارها حتی می‌توانید با تنظیمات لحظه‌ای در حین کمپین تبلیغاتی خود، کارایی آن را بیشتر کنید.

همیشه برنامه‌ریزی و تمایل به انجام بررسی‌های بدون تعصب کلید موفقیت است.

ارسال پیام

ما با در ارتباط باشید

مشاوران ما 7 روز هفته از 8 صبح الی 5 عصر پاسخگوی شما هستند