چک ‌لیست کمپین دیجیتال مارکتینگ برای سال 2019

 

بازاریابی دیجیتال به طور مداوم در حال تغییر و تکامل است و حتی گذشت یک ماه‌ هم بر آن تاثیر می‌گذارد و آن را پیچیده‌تر می‌کند.

اگر بازاریاب هستید و می‌خواهید از طریق روش‌های مختلف به مخاطبان خود دسترسی پیدا کنید، با خبر شدن و یادگرفتن ترندها و تاکتیک‌های جدید می‌تواند برایتان بسیار مهم باشد. در این جا برای سال 2019 یک چک ‌لیست کمپین دیجیتال مارکتینگ را به صورت کامل برایتان آماده کرده‌ایم که از تقسیم‌بندی بازار تا استراتژی محتوا و بازاریابی رسانه‌های اجتماعی را شامل می‌شود.

در سال‌های اخیر، حضور آنلاین به بخش مهمی از بازاریابی تبدیل شده که این حضور مجازی نیز با اینترنت امکان‌پذیر شده است. امروزه تقریبا در هر استراتژی بازاریابی برای دستیابی به افراد و ارتباط با آن‌ها، "کمپین‌های بازاریابی دیجیتال" و دیجیتال مارکتینگ به عنوان یک اساس در نظر گرفته می‌شوند.

از سال 2011 تعداد تکنیک‌های بازاریابی به سرعت در حال افزایش بوده است. امروزه 7.000 تکنیک بازاریابی وجود دارد. بعضی از پلت‌فرم‌ها هر ساله ویژگی‌های بازاریابی خود را تغییر می‌دهند. شما چگونه به عنوان یک بازاریاب می‌توانید با آگاهی از آخرین تکنیک‌ها به‌روز بمانید؟

این چک ‌لیست کمپین دیجیتال مارکتینگ در چند بخش است. با این چک لیست می‌توانید به راحتی این فرایند پیچیده و همیشه در حال تغییر را آنالیز کرده و درک کنید. در واقع، در این‌جا همه تکنیک‌ها برای شما ساده‌سازی شده‌اند. برای جلوگیری از رسیدن به نقاط بن بست، حتما این چک لیست را قبل از راه‌اندازی کمپین خود برای سال 2019 بررسی کنید.


برای ثبت نام در آموزش رایگان " گسترش کسب و کار توسط شبکه های اجتماعی " اینجا کلیک کنید 


 1- گزاره ارزش (Value Proposition)

 این چک لیست را با "گزاره ارزش" شروع می‌کنیم. "گزاره ارزش" در بازاریابی به معنی ابتکار، خلاقیت، ویژگی یا هر نوع خدماتی است که برای جذب مشتریان انجام می‌شود. برای دست یافتن به "نرخ تبدیل" بالاتر، ایجاد یک گزاره‌ ارزش قوی بسیار مهم است. پیش از هر چیز، باید برای کسب‌وکار خود اهداف روشنی تعیین کرده و تصمیم قاطعی اتخاذ کنید. ایجاد پرسونای مخاطب (خریدار هدف) در شناسایی و درک رفتارها، احساسات و مشکلات آن‌ها به شما کمک خواهد کرد.

قبل از تعیین ارزش کسب‌وکار خود، به نظرات خریداران و مصرف‌کنندگان توجه کنید. توجه به عنصر طراحی نیز ایجاد ارزش می‌کند. از گزینه‌های تکراری و خسته‌کننده اجتناب کنید، زیرا چنین چیزهایی در جذب و حفظ مخاطبان به شما کمک نخواهند کرد.


برای مطالعه مقاله " چگونه یک استراتژی محتوای قدرتمند بسازیم؟" اینجا کلیک کنید


 2- سئو (SEO) 

اگرچه ایجاد و افزایش ترافیک از طریق موتورهای جستجو روندی طولانی و درازمدت دارد، اما این بخش، بخش حیاتی استراتژی دیجیتال مارکتینگ است. شما باید محتوای خود را برای مشتری‌های که دنبال جواب برای سوال (یا مشکل) خود هستند، بهینه‌سازی کنید. این کار می‌تواند در جذب ترافیک ارگانیک و معنی‌دار و همچنین افزایش رتبه‌بندی نتایج جستجو به شما کمک کند.

اگر می‌خواهید در نتایج جستجو بالاتر بروید، محتویاتی که منتشر می‌کنید باید بر روی پرتکرارترین سوالات پرسیده شده‌ بازدیدکنندگان تمرکز داشته باشند. برای پیدا کردن کلمه کلیدی درست باید هدف نهفته در پشت جستجوهای بازدیدکنندگان را درک کنید. با این روش شما نه فقط ترافیک وب‌سایتتان را افزایش می‌دهید، بلکه هر روز مشتریان بالقوه بیشتری نیز جذب خواهید کرد.

ابزارهای بسیاری برای "تحقیق و انتخاب کلمه کلیدی" وجود دارند. Keyword Magic Tool یکی از این ابزارها است. پس از این که اندکی از سطح سئو سایت بالا رفت و باعث افزایش ترافیک و کم شدن رقابت شد، سایت و پست‌های آن را بهینه‌سازی کنید.

برای سئو داخلی (On-page seo) صفحه وب یا پست‌ها را به درستی برای موتورهای جستجو سازماندهی کنید تا موتورهای جستجو ارتباطات کلمات کلیدی مورد نظر را شناسایی کنند.

سئو خارجی (Off-page SEO) با بهینه‌سازی خارجی بر روی لینک‌سازی تمرکز دارد و به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا مرتبط بودن محتوای وب‌سایت را شناسایی کنند. با در نظر گرفتن اصول سئو خارجی و سئو داخلی، بازدیدکنندگان وب‌سایت خود را افزایش دهید.

برای این که بازدیدکنندگان وب‌سایت را به مشتریان واقعی تبدیل کنید، باید سطح‌ وب‌سایت را بالا ببرید و رابط کاربری بهتری ارائه دهید. بهترین روش‌ها و تکنیک‌هایی که با اهداف کسب‌وکارتان سازگار باشد را روی وب‌سایت خود اعمال کنید. هرگز از طراحی نسخه موبایل سایت غافل نشوید. وب‌سایت کسب‌وکار شما باید مورد ‌پسند کاربرانی که با گوشی هوشمند خود به سراغ آن می‌آیند، باشد و برای این گوشی‌ها بهینه‌سازی شود، زیرا این یکی از فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل است.

 

3- محتوا

محتوا

 

"محتوا" سومین مورد از چک ‌لیست کمپین دیجیتال مارکتینگ است. وبلاگ‌ها اشتراک موضوعات موردنظرتان با مشتریان را ممکن می‌سازند. علاوه بر افزایش ترافیک ارگانیک و ایجاد ارزش، محتوا می‌تواند نتایج مربوط به رسانه‌های اجتماعی و ایمیل مارکتینگ را نیز قدرت بخشد.

می‌توانید فرمت پست وبلاگ را تغییر دهید و آن را در پینترست (Pinterest) و اسلایدشیر (SlideShare) استفاده کنید. "گزینش محتوا" یک روش عالی برای ایجاد ارتباط با مخاطبان و تاثیرگذاری بر روی آن‌ها است تا مطالب مورد نظرشان را در وب‌سایت شما به اشتراک بگذارند.


برای مطالعه مقاله " صفر تا صد بازاریابی در شبکه های اجتماعی" اینجا کلیک کنید


4- رسانه‌های اجتماعی

اگر می‌خواهید یک "جامعه آنلاین" منسجم بسازید، تیم اختصاصی رسانه‌های اجتماعی شما باید یک برنامه‌ریزی منظم برای تولید وانتشار محتوا داشته باشند. داشتن "تقویم شبکه‌های اجتماعی" یا همان "تقویم محتوا" این روند را آسان‌تر خواهد کرد. اطمینان حاصل کنید که تیم شما هر محتوا را در زمان مناسب خودش در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارد.

این نکته را در هنگام راه‌اندازی کمپین رسانه‌های اجتماعی به یاد داشته باشید که شبکه‌های اجتماعی مختلف از لحاظ تعداد کلمات هر پست، اندازه تصویر و سایر فاکتورها الزامات متفاوتی دارند. برای مدیریت و زمان‌بندی رسانه‌های اجتماعی می‌توانید از ابزار Hootsuite (یا ابزارهای مشابه ایرانی آن) بهره ببرید تا در زمان خود صرفه‌جویی کنید.

 

5- ایمیل

هنوز هم "ایمیل مارکتینگ" یکی از بخش‌های با ارزش هر استراتژی دیجیتال مارکتینگ است. در این مورد می‌توانید با کوچک‌ترین تلاش نتایج بسیار خوبی داشته باشید. بر اساس گزارش 2016 eMarketer، ایمیل دارای "بازگشت سرمایه" (ROI) معادل 122 درصد در آمریکا بوده است. در ایمیل مارکتینگ با استفاده از ابزار CRM می‌توانید ارتباطات خود را به شکلی سیستماتیک با مخاطبانتان مدیریت کنید و نتایج نهایی را مشاهده کنید.


برای ثبت نام در آموزش رایگان " گسترش کسب و کار توسط شبکه های اجتماعی " اینجا کلیک کنید 


6- مدیریت و ارزیابی

ششمین بخش از چک لیست چک ‌لیست کمپین دیجیتال مارکتینگ به مدیریت و ارزیابی مربوط می‌شود. به یقین، هم مدیریت و هم ارزیابی هر کمپینی نه تنها برای موفقیت آن کمپین، بلکه برای ادامه مسیر نیز بسیار اهمیت دارد. برای این بخش از این موارد غافل نمانید:

  • سئو (SEO)

سئو سایت و بهینه سازی

 

بحث سئو فقط به عنوان افزایش ترافیک وب‌سایت عمل نمی‌کند. سیستم‌های بازاریابی زیادی برای دانستن این که مشتریانتان برای پیدا کردن محصول و خدماتتان با چه کلمات کلیدی جستجو می‌کنند، وجود دارند. شما می‌توانید در این راه از این سیستم‌ها و ابزارها بهره‌مند شوید. گوگل کیورد پلنر (Google Keyword Planner) می‌تواند شروع خوبی باشد. این ابزار به شما کمک خواهد کرد تا کلمات کلیدی مناسب را برای استفاده در کمپین‌های تبلیغاتی خود پیدا کنید. همچنین، به یک ابزار گوگل ادوردز نیز نیاز دارید. Term Explorer می‌تواند انتخاب خوبی باشد. اگر می‌خواهید بدانید سئو سایتتان در چه سطحی قرار دارد و آمار رقبای خود را بررسی کنید، SemRush می‌تواند ابزار خوبی باشد.

 

  • ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

ابزارهای تست و آنالیز ایمیل مارکتینگ به شما کمک می‌کنند تا موفقیت و کارآیی کمپین های خود را بسنجید. با ابزار MailChimp می‌توانید کمپین‌ راه‌اندازی کنید، جریان کار را به صورت خودکار سازماندهی کنید و بهینه‌سازی کارهای خود را اولویت دهید. اگر دنبال یک ابزار پیشرفته‌تر در این حوزه هستید، Mailer Lite می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

 

  • بازاریابی اجتماعی

برای بهینه‌سازی پست‌های شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات و همچنین برای رصد کردن منشن‌ها (اشاره به برند، مؤسسه، کمپین، یا هر موضوع مورد نظر دیگر) و ارزیابی نتایج می‌توانید از ابزارهای مختلفی بهره ببرید. برای مثال، می‌توانید از Buffer برای ارسال پست، تصویر، و آنالیز سئو و سرعت سایت و از Mention برای مانیتورینگ استفاده کنید. همچنین، از Sniply نیز می‌توانید برای افزایش نرخ تبدیل شبکه‌های اجتماعی بهره ببرید.

 

  • مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

اگر می‌خواهید مشتریان خود را ردیابی کنید و سرنخ بیشتری از آن‌ها داشته باشید و فرایند فروش را کنترل کرده و کسب‌وکار خود را گسترش دهید، ابزارهایی همچون HubSpot CRM، SalesforceEssentials و Pipedrive می‌توانند راه‌حل خوبی برای شما باشند.

 

  • تبلیغات

تبلیغات اجتماعی، پرداخت به ازای هر کلیک و تبلیغات بنری یا نمایشی (display ads) رایج‌ترین و قابل‌کنترل‌ترین مدل‌های تبلیغاتی هستند. به یاد داشته باشید که هرچند 70 درصد از کاربران بر روی نتایج جستجوی ارگانیک کلیک می‌کنند، اما 30 درصد مابقی مربوط به نتایج جستجوی خریداری شده است. از طریق ترافیک ارگانیک، نرخ تبدیل بالاتری خواهید داشت. کمپین‌های تبلیغاتی برای بهبود نتایج به کار بیشتر و آزمایش نیاز دارند.

 

همچنان که تکنولوژی و ترندها پیوسته در حال تغییر و تکامل هستند، باید استراتژیدیجیتال مارکتینگ خود را به صورت مستمر و منظم بازبینی کنید.

ارسال پیام

ما با در ارتباط باشید

مشاوران ما 7 روز هفته از 8 صبح الی 5 عصر پاسخگوی شما هستند